Beszámoló Határtalanul 2023.
Egy évvel ezelőtt pályázatot nyújtottunk be azzal a céllal, hogy az idei tanévben látogatást tehessünk Erdélybe. Célunk az volt, hogy mi diákok tapasztaljuk, éljük meg saját élményként, hogy a határainkon túl is élnek tőlünk több mint 600 km re magyarok, akik magyarul beszélnek, éreznek, gondolkodnak. A közös gyökerek megismerésén túl a jelen megértése, az egymáshoz kötődés érzésének átélése nélkülözhetetlen jövőképünk alakulásában. A nemzeti összetartozás eszméjét színes programokkal lehet megragadhatóvá tenni. Csodálatos tájak, kedves emberek vártak ránk. Közben földrajzi, irodalmi, néprajzi és történelmi ismereteink is bővültek. Hallgassátok szeretettel élménybeszámolókat!
1. nap:
A gyors bepakolást és névsorolvasást követően mindenki elfoglalta helyét a buszban és 6:00 órakor útnak indultunk. A sikeres határátlépést követően Aradra érkeztünk, ahol a vértanúk tiszteletére emelt emlékműnél megemlékeztünk és koszorút helyeztünk el. Erdei Dávid és Bokros Dominik felolvasták gyűjtőmunkájukat. Idegenvezetőnk még kiegészítette a fiúk beszámolóját. Ezután tovább indultunk a Maros bal partjára és Déva vár irányába vettük utunkat. A parkolóba érve azt tapasztaltuk, hogy a felvonó még mindig nem készül el, így gyalog indultunk fel a várhoz. A küzdelmes túra után a várban meghallgattuk Mózes Ádám és Pleskonics Máté várral kapcsolatos információit, majd felidéztük Kőműves Kelemen balladája. Innen Segesvárra indultunk, ahol megcsodáltuk a világörökség részévé vált városközpontot, illetve a várat. Mrena Hanna és Korányi- Gebura Adél jól összefoglalta Segesvár történetét, majd Petőfi Sándorra emlékeztünk, mellszobránál koszorút helyeztünk el.
Az egész napos utazás után este 7 órakor érkeztünk meg Szentegyházára a Hargita panzióba, ahol Emma néni és Vilmos bácsi meleg vacsorával várt minket.
2. nap:
Mirjam néni ébresztője után Gyuszi bácsi tornájával indítottuk a napot. Az egyesek számára izzasztó reggeli torna után elfoglaltuk az asztalnál helyeinket és közös imádság és reggeli után a csodálatos természet várt ránk, ahol Timszitől megtudtuk, hogy a Szent Anna tó egy krátertó az erdélyi Csomád hegység egyik kialudt vulkáni kráterében, a másikban pedig a Mohos tőzegláp helyezkedik el.
Varázslatos kirándulásunk további terveit módosítanunk kellett, hiszen a busz nem indult velünk tovább. Egy műszaki probléma parkoló pályára állított minket és még két és fél órán keresztül élvezhettük a csodás hegyek és tájak szépségét. Miután a buszt megjavították, szerencsésen visszaértünk a szállásra.
3. nap:
A szokásos reggeli ébresztő után torna következett. Délelőtt a szentegyházi Mártonffi János Általános Iskolába látogattunk el, ahol terveink között szerepelt közös játék, labdarúgás az ottani gyerekekkel. Sajnos ezt a tervünket nem tudtuk megvalósítani, hiszen az ottani gyermekek otthon tartózkodtak a kialakult sztrájk helyzet miatt, így csak egy gyors látogatást tudtunk tenni az iskolában. Így is kellemes fogadtatásban volt részünk, hiszen lehetőségünk volt a 7. A osztály tantermében helyet foglalni, ahol az igazgató asszony készségesen beszélt az intézményről bemutatta az osztály tantermét, illetve válaszolt nekünk a felmerülő kérdéseinkre. A közös csoportkép elkészítése után visszasétáltunk a szállásra, ahol a busz már várt ránk, ugyanis a tegnapi nap elmaradt programját délelőttre ütemeztük be. Csíkszeredára látogattunk, a Csíki Székely múzeumba, a Miko várba. A történelmi, néprajzi ismeretek után érkeztünk vissza a szállásra, ahol a traktor már várt bennünket. Ezzel jutottunk fel a Madarasi Hargitára. Útközben székely dalokat hallgattunk és énekeltünk. A kétórás traktorút után felértünk a pihenőházakhoz. Innen gyalog vezetett az utunk a Hargita csúcsára. A turulmadárnál Oszadszky Patrik elmondta a legfontosabb információkat és ezután megkoszorúztuk a Madarasi Hargita szimbólumát. Az időjárás kegyes volt hozzánk, ugyanis nagyon szép látvány tárult elénk a csúcsról. Visszaérve a szállásra a vacsora következett, majd a mindenki által nagyon várt táncházon vettünk részt. A jó hangulatú bemutató után mi is megcsillogtattuk néptáncos tudásunkat és táncra perdültünk. Ez megalapozta az est további hátralévő részének hangulatát.
4. nap:
A reggeli elfogyasztása után elindultunk a legmozgalmasabb napunkra. Első állomásunk Korond volt. Itt egy táplálsz műhelybe látogattunk el. Pali bácsi fogadott bennünket és megismertette velünk ezt a mesterséget. Ezután a korondi bazársoron nézelődtünk, miután Hanna és Jázmin ismertette Korond nevezetességeit. Innen Parajdra vettük az irányt, ahol a só felhasználásával és gyógyító hatásával ismerkedhettünk meg. A csodálatos bánya lenyűgözött minket. Parajdról Szejkefürdőre utaztunk a székelykapu múzeum székelykapui között sétáltunk, majd Orbán Balázs sírjánál koszorúztunk. Reginától és Virágtól megtudtuk, hogy ő volt a legnagyobb székely. Ezután a mini Erdély Parkot néztük meg és betekintést nyerhettünk Orbán Balázs emlékházába is. Mini Erdélyben a játszópark kipróbálása után Székelyudvarhelyre vezetett utunk. Városnéző sétánk a patkó alakú térre vezetett. Innen tovább haladva megcsodáltuk a Református Kollégiumot majd a Tamási Áron Gimnáziumot. A belvárosi sétánk során megtekintettük a Vármegyeházát és a katolikus templomot, majd a nemzet nagyjait megörökítő szoborparkot a Millenniumi Székely- Emlékműt csodáltuk meg. Tovább folytattuk utunkat és Farkaslakára érkeztünk meg. Itt megkoszorúztuk Tamási Áron, székely írónk sírját. Zsófi és Vajk beszámolt nekünk a költő munkásságáról. A nap utolsó állomása Homoródfürdő volt, ahol bővizű borvízforrásokat kóstolhattunk meg. Hazaérkezés után a vacsora, majd a záró est következett. Öt csapatban vetélkedő formájában vicces játékokkal zártuk a napot.
5. nap:
A reggelit és a bepakolást követően hazaindultunk. A hazafelé vezető úton egyik megállónk Gyulafehérvár volt. Itt megtekintettük a Római Katolikus Székesegyházat. A történelmi belvárosi séta után továbbindultunk Vajdahunyad felé. Itt Vajdahunyad várát Erdély legimpozánsabb és leglátványosabb teljesen épen maradt középkori várát a régió leghíresebb turisztikai látványosságát tekintettük meg. A két Levente készségesen mesélt nekünk a vár történetéről. A bazársor forgatagában még elkölthetjük maradék lejünket és a buszra felszállva Orosháza irányába vettük utunkat. A határon szerencsére hamar átjutottunk és a tervezett időpontban épségben hazaérkeztünk. Tanulmányi kirándulásunk kalandos, olykor vadregényes tájakon vezetett. Sok- sok információt, tapasztalatot gyűjtöttünk. Tényleg varázslatos helyekre juthatunk el, mely csak kevés embernek adatik meg az élete folyamán.